Güncel Haberler
 
  DERNEK GENEL BAŞKANI PROF. DR. FİLİZ BİLGE 'TÜRKİYE’DE HAYAT BOYU ÖĞRENMENİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ II' ÇALIŞTAYINA KATILDI
Bu yazı toplam: 642 kez okunmuştur.

 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti finansal destekli “Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi II”nin Hayat Boyu Rehberlik (HRB) Uzmanlarının Yeterlilik Kriterlerinin Belirlenmesi Eğitimi başlıklı çalıştayı 11-13 Temmuz 2017 tarihleri arasında Ankara Plaza Otel’de yapıldı. İlk gün çalıştay gruplarına katılan akademisyenlerimiz (Prof. Dr. İbrahim Yıldırım, Prof. Dr. Mehmet Güven, Doç. Dr. Kemal Öztemel, Dr. Tülin Acar, Dr. Didem Kepir Savoly) Türk PDR Derneği tarafından gerçekleştirilen çalışmalar (örn., ulusal meslek standartları) hakkında bilgi vererek Derneğimizin davet edilmesi gerektiğini ifade etti.
 

Bunun üzerine davet edilen Genel Başkanımız Prof. Dr. Filiz Bilge ikinci günden itibaren çalıştaya katıldı. Derneğimizin çalışmaları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Filiz Bilge ulusal meslek standartlarımızın Ağustos ayı içinde Resmi Gazetede yayımlanacağını duyurdu. Psikolojik Danışman, Okul Psikolojik Danışmanı ve özellikle bu çalıştayda yeterlilikleri söz konusu olan Kariyer Psikolojik Danışmanı standartlarının hazırlanma sürecinin 2015 yılından bu yana sürdüğünü, akademisyenlerimiz ve uygulamacılarımızdan oluşan komisyonların emeği ve çabasıyla bugüne gelindiğini ifade eden Prof. Dr. Filiz Bilge bundan sonra olması gerekenlerle ilgili bilgi verip meslektaşlarımızdan destek istedi. Psikolojik danışman yeterlilikleri kapsamında Derneğimiz tarafından yapılan gerek PDR Ana Bilim Dalları başkanları toplantılarında (2004 yılında oluşturulan ancak uygulamaya konamayan lisans programı) gerekse oluşturulan küçük komisyonlarda çalışıldığını (örn., Psikolojik Danışman Yeterlilikleri 2009), Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) 17 Mart 2017 tarihinden bu yana düzenlediği Eğitim Fakülteleri Lisans Programları çalıştaylarına da etkin katılım sağlanarak beş yeterlilik alanı çerçevesinde zorunlu ve seçmeli ders programının hazırlanıp moderatörümüz Prof. Dr. Süleyman Doğan tarafından YÖK’e teslim edildiğini söyledi. Üç alt uzmanlık alanına yönelik hazırlanan seçmeli ders paketlerinin aile, kariyer ve okul psikolojik danışmanlığı dikkate alınarak önerildiğini ifade eden Prof. Dr. Filiz Bilge proje raporunda kariyer psikolojik danışmanından söz edilmesini vurguladı. Bunun yanı sıra bu çalıştayda yeterlilikler çerçevesinde PDR programını destekleyeceği düşünülerek önerilecek seçmeli derslerin tavsiye niteliğinde sunulabileceğini belirtti. Prof. Dr. Mehmet Güven ve Doç. Dr. Kemal Öztemel de konuya ilişkin görüşlerini ve önerilerini ifade ettiler.


Prof. Dr. Filiz Bilge tüm bakanlıklarda ve özellikle de psikolojik danışmanların istihdam edildiği Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda yeterli sayıda görev almamızın öneminden söz etti. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün “Kadının Eğitim Yoluyla Güçlendirilmesine Yönelik Bilgilendirme ve Farkındalık Oluşturma Programı” kapsamında Halk Eğitim Merkezleri yöneticileri ve öğretmenlerine Derneğimizin görevlendirdiği akademisyenlerimiz tarafından iki modülün sunulduğunu ve bu süreçte PDR mezunlarının hedef kitleye kariyer psikolojik danışmanlığı ve rehberliği hizmetlerinin sunulması için duyulan ihtiyacın katılımcılar tarafından da dile getirildiğini ekledi. Yrd. Doç. Dr. Olcay Yılmaz üçüncü gün her iki gruba da kadınların mesleğe yönlendirilmesi sunumunu yaptı. Kendisine teşekkür ederiz.


Çalıştayları yürüten Yrd. Doç. Dr. Aylin Demirli Yıldız ve Yrd. Doç. Dr. Şükran Kılıç ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün projeden sorumlu uzmanlarına ev sahipliklerinden dolayı teşekkürler, ellerinize sağlık. Derneğimizin çalışmalarını destekleyeceklerini ifade eden tüm meslektaşlarımıza şimdiden çok teşekkürler.

 


 


 


 

 

 


 
Eklenme Tarihi : 15.7.2017

  Bu yazıdan çıktı ver
Bu yazı toplam: 642 kez okunmuştur.
Sayfanın başına git
 
Geri Dön
© Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
Öncebeci Mah. Umut Sok. No:50/4 Kolej/ANKARA
Tel & Faks: 0312 430 36 74 Cep: 0553 173 23 89
E-Posta: pdrder@yahoo.com