Güncel Haberler
 
  MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI, AYDIN MİLLETVEKİLİ, MESLEKTAŞIMIZ DENİZ DEPBOYLU MECLİSTE YAPTIĞI AÇIKLAMADA ALANIMIZIN (PDR) SORUNLARINI GÜNDEME TAŞIDI
Bu yazı toplam: 857 kez okunmuştur.

             MHP Genel Başkan Yardımcısı, Aydın Milletvekili, meslektaşımız Deniz Depboylu, çocuk istismarını önlemeye yönelik, bakanlardan oluşan komisyona sunduğu parti önerisinde PDR ile ilgili son zamanlarda yaşanılan sorunlara değindi. 

 Alanımızın (PDR) son zamanlarda yaşadığı sorunlara dikkat çeken meslektaşımız ve milletvekilimizin açıklamaları şu şekilde: 

 MEB Mevzuatı ile İlgili Önerilerimiz”

            Milli bir çocuk politikası, çocukların sağlığını ve esenliğini hedefleyen, gelişimlerini ve potansiyellerini destekleyen, her türlü riskten uzak kalmalarını, fırsatları değerlendirmelerini ve güçlendirilmelerini sağlayan politika olmadır diyen Depboylu, “Bugüne kadar ortaya çıkmış olan çocuğa yönelik cinsel istismar vakalarının çoğu okul rehber öğretmeni olarak görev yapan psikolojik danışmanlar ve psikologlar tarafından tespit edilmiştir.


            Çocukların yaşayabileceği her türlü sorunun tespiti ve çözümünde Okul Psikolojik Danışmalarının rolü ve katkısı çok büyüktür. Maalesef Milli Eğitim Bakanlığının okullarda yürütülen rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri ile ilgili olarak çıkardığı son yönetmelik, rehber öğretmenlerin yapacakları çalışmalarda psikolojik danışmanlık hizmetlerinin niteliğini olumsuz yönde etkileyecek görev tanımlamalarıyla çocuklarımıza sunulacak yardımın kalitesini düşürmektedir. Ne yazık ki anaokullarında Rehber Öğretmen kadrosu, ilkokullarda ise rehberlik saati yoktur. Bu sorunun da ivedilikle çözülmesi ve Rehber öğretmen kadrolarının arttırılması şarttır. Ayrıca Çocukla ilişkili işlerde çalışacak bireylerin GBT araştırması titizlikle yapılarak ancak sabıka kaydı bulunmayanların bu işlerde çalıştırılması gerekmektedir. Öğrenciler, aileler, öğretmenler ve personele yönelik olarak verilmesi gereken “cinsel eğitim programı” mevzuatta yer verilmeli ve bu eğitimler mutlaka profesyoneller tarafından gerçekleştirilmelidir” dedi. 

            Basın açıklamasının ardından derneğimiz Genel Başkanı Sayın Doç. Dr. Cengiz ŞAHİN' i arayan Deniz DEPBOYLU, alanımızı şu an içinde bulunduğu zorlu süreçten el birliği ile çıkaracaklarını, bu yolda her zaman ellerinden gelen desteği göstereceklerini ifade ettiler. Genel Başkanımız Doç. Dr. Cengiz ŞAHİN, desteğini sürekli yanımızda hissettiğimiz MHP Genel Başkan Yardımcısı, Aydın Milletvekili, meslektaşımız Sayın Deniz DEPBOYLU'ya alanımıza yaptığı katkılarından dolayı çok teşekkür etti. Bundan sonra da alanımızla ilgili yapılacak her türlü çalışmada birlikte hareket edileceğini ifade etti.

 

Deniz Hanım'ın yaptığı açıklamayı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 


 
  Bu yazıdan çıktı ver
Bu yazı toplam: 857 kez okunmuştur.
Sayfanın başına git
 
Geri Dön
© Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
Öncebeci Mah. Umut Sok. No:50/4 Kolej/ANKARA
Tel & Faks: 0312 430 36 74 Cep: 0553 173 23 89
E-Posta: pdrder@yahoo.com